آموزش وردپرس
خانه / عناوین کل اخبار / نفت و انرژی / برق و اب / آمار نگران کننده درصنعت برق

آمار نگران کننده درصنعت برق

اعداد و ارقامی که در صنعت برق وجود دارد خوب به‌نظر نمی‌رسد و مسوولان صنعت برق نیز از این اعداد ابراز نگرانی‌ کرده‌اند؛ به‌طوری‌که به‌گفته مدیر عامل توانیر اگر اوضاع به همین روال پیش برود در سال ۱۴۰۴ باید کل انرژی تولید شده را در داخل کشور مصرف کنیم.

557650_18.jpg

به‌گزارش خبرنگار ایسنا، یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی کشورها، میزان مصرف انرژی است. بر همین اساس اعداد و ارقام کشور در توسعه شبکه در بخش بار و اقلام مطلوب است، اما بهره‌وری و بازدهی‌ تاسیسات و مصرف جای کار دارد چراکه در سال ۱۳۸۴ کل انرژی عرضه شده به نسبت نفت خام ۱.۲ میلیارد بشکه معادل نفت خام بوده که این مقدار  در سال ۱۳۹۲ به ۱.۷ رسیده است.

می‌توان گفت که وضعیت فعلی صنعت برق مطلوب نیست و بر اساس گفته‌های آرش کردی، مدیر‌عامل توانیر میزان شدت انرژی در بخش کشاورزی، خانگی، عمومی و تجاری به ترتیب ۳.۲، ۱.۶، ۱.۸ و ۱.۵ برابر متوسط جهانی است که این اعداد اصلا زیبنده صنعت برق ایران نیست.

وی با اشاره به رایزنی‌های وزارت نیرو با وزارت صنعت در خصوص اصلاح الگوی مصرف در صنایع گفت: ۳۸ صنعت در کشور ملزم به رعایت اصلاح الگوی مصرف شده‌ اند؛ همچنین در مرحله‌ی بعد نیز قرار است به سراغ ساختمان‌های مسکونی و غیرمسکونی برویم.

مدیر عامل شرکت توانیر با بیان‌اینکه برخی معتقدند که بهره‌وری زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت‌های حامل انرژی واقعی شود، اظهار کرد: نمی‌توان این موضوع را تنها راه‌حل عنوان کرد، چرا که ما باید بدانیم که به چه نحوی انرژی را در کشورمان استفاده می‌کنیم.

 

کردی با بیان این که با کاهش تلفات فنی شبکه به زیر ۱۰ درصد می‌توانیم شاهد صرفه‌جویی بزرگی در مصرف سوخت باشیم، ادامه داد: در بخش کاهش تلفات باید به سمت ترانس‌هایی با بازدهی بالا برویم و با توجه به این‌که تلفات فنی شبکه معضل بزرگی است، باید با اصلاح ولتاژ اصلاح سطح کابل‌ها، بحث اتوماسیون و هوشمندسازی شبکه میزان تلفات را کاهش دهیم.

علاوه‌بر این نیز امسال زمزمه‌هایی مبنی بر خاموشی کشور در فصل تابستان به گوش می‌رسد و به گفته وزیر نیرو میزان تولید و مصرف برق حدود ۲ هزار مگاوات بایکدیگر فاصله دارد و این مساله در صورت عدم مدیریت مصرف می‌تواند کشور را در خاموشی فروببرد.

همچنین وضعیت نیروگاه‌های کشور نیز خوب نیست و بیش از ۳۰۰۰ مگاوات از نیروگاه‌ها با ۵۰ سال سابقه علی‌رغم اینکه باید تا کنون از رده خارج می‌شدند همچنان در مدار تولید هستند که همین موضوع نیز موجب کاهش راندمان و افزایش مصرف شده است.

به‌طور کلی می‌توان گفت که نبود نقدیندگی، عدم استقبال بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در صنعت برق و بدهی‌های وزارت نیرو موجب شده که این صنعت آن‌طور که باید ارتقا پیدا نکند اما با وجود این تفاسیر در برخی حوزه‌ها همچون تولید تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی صنعت برق ایران تواسته موفقیت‌هایی را بدست بیاورد اما همچنان مشکل کمبود نقدینگی و نبود مدیریت مصرف سدی برای پیشبرد اهداف این صنعت شده است.

همچنین ببینید

ترانزیت

رشد ۱۳۱ درصدی ترانزیت غیر نفتی در بنادر غرب هرمزگان

ه گزارش صنعت نیوز، مدیر اداره بنادر و دریانوردی لنگه از رشد۱۳۱ درصدی ترانزیت کالاهای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *