آموزش وردپرس
خانه / جدیدترین اخبار / صرفه جویی ١٠ میلیارد لیتری گازوئیل با اجرای طرح توسعه ریلی

صرفه جویی ١٠ میلیارد لیتری گازوئیل با اجرای طرح توسعه ریلی

زنگنه و آخوندی

وزیر نفت، صرفه جویی نفت گاز حاصل از اجرای طرح توسعه حمل و نقل ریلی بار و مسافر را در یک دوره ١٠ سال ١٠ میلیارد لیتر عنوان کرد.

به گزارش ایسنا، بیژن زنگنه امروز (یکشنبه، ١١ مهرماه) در مراسم امضای قرارداد اجرای طرح توسعه حمل و نقل ریلی بار و مسافر میان شرکت‌های تابعه وزارتخانه های نفت و راه و شهرسازی گفت: با اجرای این طرح از انتشار ٣٠ میلیون تن دی اکسید کربن جلوگیری می شود و این موضوع جزو تعهدهای ما در توافق نشست تغییرات اقلیمی پاریس (کاپ ٢١) است.

وی با اشاره به این که امضای این قرارداد در واقع دومین قرارداد ساختاری است که با یکی از شرکت‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی امضا شده است، تصریح کرد: ماده ١٢ قانون رفع موانع تولید این اختیار را به دولت داده است که برای صرفه جویی سوخت به معنای درست آن اقدام کند.

زنگنه با بیان این که بر این اساس، بحث‌های طولانی درباره حمل بار از جاده و ریل مطرح شده است، افزود: نتیجه بحث‌ها این بوده است که حمل هر تن– کیلومتر بار با قطار به جای جاده سبب صرفه جویی ٣٥ سی سی در مصرف گازوئیل می شود.

وی افزود: همچنین هر نفر – کیلومتر مسافر که به جای جاده از سامانه حمل و نقل ریلی استفاده کند، صرفه جویی ٢٠ سی سی در مصرف گازوئیل را به همراه خواهد داشت.

وزیر نفت با بیان این که، با امضای این قرارداد راه آهن جمهوری اسلامی ایران می تواند از محل صرفه جویی اجرای طرح یادشده تا سقف هفت میلیارد و ٥٠٠ میلیون دلار استفاده کند، افزود: این در صورتی است که حمل بار و مسافر نسبت به سال مبنا و مبدا افزایش یابد.

به گفته زنگنه، اجرای این طرح سبب رونق اقتصادی می شود و افزون بر راه آهن، تولیدکنندگان و صنعتگران داخلی، پیمانکاران و دولت نفع خواهند برد.

وی با اشاره این که همکاری مشترک وزارت نفت و راه و شهرسازی سبب کاهش مصرف فرآورده‌های نفتی و گازوئیل در سالهای اخیر شده است، افزود: همچنین گاز رسانی به روستاها و صنایع تاثیری بسزا و تعیین کننده ای در کاهش مصرف فرآورده های نفتی داشته است.

وزیر نفت ادامه داد: نتیجه انجام این کارها سبب شد توان صادراتی فرآورده های نفتی ایران افزایش یابد.

زنگنه، قابلیت صادرات نفت گاز ایران را در شرایط حاضر ٢٥ میلیون لیتر در روز عنوان کرد و یادآور شد: ماهم اکنون با مشکل کمبود پایانه صادرات فرآورده نفتی روبرو هستیم.

وزیر نفت همچنین اجرای موفق طرح پیمایش را یکی از دلایل کاهش مصرف نفت گاز عنوان کرد و گفت: با اجرای طرح توسعه حمل و نقل ریلی مصرف گازوئیل بازهم کاهش می یابد.

وی، همچنین به قرارداد طرح نوسازی ٦٥ هزار دستگاه کامیون و کشنده در روزهای پایانی پارسال اشاره کرد و افزود:  این طرح در حال پیگیری است که امیدوارم به نتیجه برسد.

قرارداد اجرای طرح توسعه حمل و نقل ریلی بار و مسافر با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت، و عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی امضا شد.

همچنین ببینید

Forwarding

ممنوعیت خرید خارجی ۱۱۴ کالای مشابه تولید داخل

به گزارش صنعت نیوز، مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت: اظهار …


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/santoir/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *