آموزش وردپرس
خانه / عناوین کل اخبار / بانک و بیمه / چشم‌انداز مثبت اقتصاد ایران در نیمه دوم سال

چشم‌انداز مثبت اقتصاد ایران در نیمه دوم سال

 زهره محسنی‌شاد – بانک و بیمه: چند روزی از آغاز نیمه دوم سال گذشته است. در حالی وارد ۶ ماه دوم سال جاری شده‌ایم که اقتصاد ایران همچنان تلاش می‌کند از رکود خارج شود و بر مشکلاتی که در چند سال گذشته، به اقتصاد تحمیل شده است، فائق آید.

کارشناسان و صاحب‌نظران این حوزه، با توجه به اقدامات انجام شده از سوی دولت در مدت اخیر و تدابیری که در حوزه اقتصادی، پولی و مالی اعمال شده است، چشم‌انداز روشنی را برای اقتصاد ایران متصورند و بر این باورند که وضعیت اقتصاد ایران در نیمه دوم سال، شرایط مطلوب‌تری را تجربه خواهد کرد.

تحقق رشد ۵ درصدی تا پایان سال
صادق‌الحسینی از کارشناسان حوزه اقتصادی در گفت‌وگو با صمت در پاسخ به این پرسش که پیش‌بینی شما از وضعیت اقتصاد ایران در ۶ماه دوم سال چیست، اظهار کرد: به نظر می‌رسد که در ماه‌های پیش رو، قیمت نفت کمی افزایش پیدا کند و از این بابت نیز درآمدهای نفتی کشور بالا برود، ضمن اینکه با توجه به اجرای برجام و تغییراتی که درحوزه صادرات و مبادلات اقتصادی ایران با سایر کشورها ایجاد شده و اینکه منابع بلوکه شده در حال آزاد شدن است، به نظر می‌رسد درآمدهای ارزی کشور به‌تدریج افزایش یابد و این امر سبب شود که دیگر مشکل ارزی در کشور نداشته باشیم. به گفته او افزایش درآمدهای ارزی باعث خواهد شد که درآمدهای دولت نیز از این بابت بیشتر شود و اقتصاد کشور از لحاظ داشتن منابع، شرایط مطلوب‌تری پیدا کند. ضمن اینکه رشد اقتصادی و کاهش نوسان ارزی نیز از تبعات مثبت این روند خواهد بود. او ادامه داد: ورود پول‌های بلوکه شده به کشور در ۶ ماه دوم سال، اثر مثبت خود را بر اقتصاد ایران خواهد گذاشت، ضمن اینکه پیش‌بینی می‌شود فعالیت شرکت‌های خارجی و حضورشان در اقتصاد و بازارهای ایران نیز با تغییراتی همراه باشد؛ هرچند که این تغییرات چندان بزرگ نباشد. این کارشناس اقتصادی بر این باور است که با توجه به گشایش‌هایی که در حال انجام است، در نیمه دوم سال، در معاملات مالی با مشکل چندانی مواجه نباشیم. تمامی اینها، شرایطی را ایجاد خواهد کرد که دولت به رشد اقتصادی که هدف قرار داده است، برسد. صادق‌الحسینی با اعلام این پیش‌بینی که تا پایان سال، رشد اقتصادی حدود ۵ درصد محقق شود، تصریح کرد: این رشد بر برنامه‌های اقتصادی دولت، رونق تقاضا و همچنین خروج اقتصاد از رکود نیز کمک شایان توجهی خواهد کرد. وی گسترده‌تر شدن استفاده از کارت‌های اعتباری؛ افزایش سرمایه بانک‌ها؛ پرداخت بدهی دولت و برنامه‌هایی از این دست را از اهدافی دانست که می‌توان تا پایان سال انتظار تحقق آن را داشت. او به موضوع تورم و وضعیت این شاخص در ماه‌های آینده اشاره کرد و گفت: به نظر می‌رسد نرخ تورم از محدوده‌ای که در آن قرار دارد، پایین‌تر نیاید و این پیش‌بینی وجود دارد که نرخ تورم تا حدی افزایش یابد. اما در کل، ۶ ماه پیش‌رو را می‌توان بهترین نیمه، نسبت به وضعیت سال‌های گذشته دانست. همانطور که اشاره شد، از لحاظ رشد اقتصادی، افزایش تقاضا، هزینه دولت، سیاست‌های پولی و غیره، پیش‌بینی می‌شود که نیمه دوم سال ۹۵ بسیار خوب باشد ضمن اینکه پیش‌بینی می‌شود نوسانی هم در سایر بازارها همچون طلا، مسکن، ارز و بازار پولی نداشته باشیم.

اقتصاد در نیمه دوم آرام‌تر است
همچنین عبدالرضا امیرتاش، کارشناس و استاد دانشگاه در این باره در گفت‌وگو با صمت معتقد است که روزهای خوب در انتظار اقتصاد ایران است و بخش اقتصاد در نیمه دوم سال، آرام‌تر و تلطیف‌تر خواهد شد.
وی با بیان اینکه اگر در تلاشیم وضعیت اقتصادی کشور، در شرایط بسیار ایده‌آل قرار بگیرد باید همچنان به سمت تشنج‌زدایی حرکت کنیم و به دنبال بازارهای جدید صادراتی در کشور باشیم تا بتوانیم از ظرفیت‌های موجود در کشور بهره لازم را ببریم، افزود: پیش‌بینی می‌شود به دلیل لغو تحریم‌ها و اجرای برجام، گشایش‌های بیشتری در زمینه بانک‌ها و شرکت‌های خارجی نیز ایجاد شود که این موضوع باعث افزایش تعاملات ایران با سایر کشورها خواهد شد.
او در ادامه به موضوع یکسان‌سازی نرخ ارز که به گفته بانک مرکزی قرار است در نیمه دوم سال اجرایی شود اشاره کرد و گفت: این موضوع یکی از اقدامات مثبتی است که می‌توان در ماه‌های آینده، منتظر آن بود. تک‌نرخی شدن ارز باعث می‌شود که رانت و فساد از بین برود و اقتصاد در جهت آزادسازی و سالم‌سازی حرکت کند. وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به موضوع نرخ سود بانکی اشاره کرد و گفت: نرخ سود بانکی باید همچون نرخ ارز، به سمت واقعی شدن و آزادسازی حرکت کند تا آثار مثبت آن بر اقتصاد بیشتر شود. به گفته او تعیین دستوری نرخ سود می‌تواند این شرایط را برای بانک‌ها ایجاد کند که از دستورالعمل‌هایی که در این زمینه به آنها ابلاغ می‌شود سر باز زنند و به آن عمل نکنند که به ملتهب شدن وضعیت اقتصاد دامن خواهد زد.
به گفته امیرتاش، بانک مرکزی باید در نیمه دوم سال، نرخ سود بانکی را همچون نرخ ارز، به سمت آزادسازی حرکت دهد و این برای اقتصاد ضروری است. این کارشناس در مجموع تاکید کرد که اگر اتفاق ویژه‌ای رخ ندهد، باید منتظر روزهای خوب اقتصاد در ماه‌های آینده و سال‌های دیگر باشیم.

شرایط باثبات‌تر برای بنگاه‌های اقتصادی
فرهاد رمضان، کارشناس بازار پول و سرمایه نیز در همین زمینه در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه پیش‌بینی بنده از وضعیت اقتصاد کشور در ۶ ماه دوم سال ۹۵ این است که بخش اقتصادی از ثبات و آرامش نسبی برخوردار باشد و از نوسانات و التهابات کاسته شود، دراین باره گفت: با توجه به اقدماتی که در داخل و فضای بین‌المللی از سوی دولت در حال انجام است، به نظر می‌رسد که وضعیت اقتصاد، به‌تدریج بهتر شود و بنگاه‌های اقتصادی که این روزها درگیر مشکلات زیادی هستند، شرایط‌شان نسبت به قبل با ثبات‌تر و بهتر شود. او با اعلام اینکه به نظر می‌رسد نرخ تورم نیز در یک محدوده بسیار کم رشد داشته باشد افزود: هرچند که دولت در این مدت تلاش کرد نرخ تورم را کاهش دهد و حتی تک رقمی شدن را تجربه کند، اما پیش‌بینی ما این است که نرخ تورم تا حدی افزایش پیدا کند که البته این رشد به اقتصاد صدمه نخواهد زد، بلکه باعث خواهد شد فضای کسب و کارها کمی تکان بخورد و خرید و فروش‌ها تاحدودی افزایش یابد. وی همچنین تصریح کرد که در نیمه دوم سال، افزایش اشتغال و رفاه نسبی تولیدکنندگان و صنعتگران قابل تصور است. اگر این پیش‌بینی‌ها محقق شود؛ به طور حتم می‌توانیم منتظر باشیم که رشد اقتصادی – که از اهداف مهم دولت است – نیز محقق شود. به گفته او، با توجه به وضعیتی که از صنایع بورسی شاهد هستیم، برای حوزه صنایع غذایی، خودرویی، فلزی و کانی‌ها نیز شرایط خوبی را در نیمه دوم سال، پیش‌بینی می‌کنیم.

تک‌نرخی کردن ارز، اقدامی مناسب
جواد صلاحی یکی از کارشناسان حوزه اقتصادی نیز درباره چشم‌انداز اقتصاد ایران در نیمه دوم سال در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: در مدت اخیر دولت تلاش کرد تا اقدامات مناسبی را در حوزه اقتصادی انجام دهد و از بخشی از مشکلات موجود در اقتصاد کشور بکاهد. در همین راستا هم توانست نوسان و بی‌ثباتی‌هایی که در بازارها به‌ویژه در بازار ارز وجود داشت را کم کند. به گفته او دولت و بانک مرکزی مصمم‌اند که سیاست تک نرخی کردن ارز را در نیمه دوم سال اجرایی کنند که اگر این طرح اجرایی شود؛ می‌تواند به‌عنوان یکی از اقدامات مثبت دولت در نیمه دوم سال تلقی شود و آثار مثبتی بر اقتصاد و رفع فساد و رانت داشته باشد. او در ادامه به وضعیت نامناسب نظام بانکی اشاره کرد و در همین زمینه اظهار کرد: اگر دولت و بانک مرکزی بخواهند همچنان به سیاست‌های دستوری و تکلیفی که به بانک‌ها اعمال می‌شود ادامه دهند، نظام بانکی درنهایت با چالش روبه‌رو خواهد شد و در این راستا مشکلی از اقتصاد حل نخواهد شد. وی با بیان اینکه سودهای بالای تسهیلات که در حال حاضر بانک‌ها در حوزه اقتصادی اعمال می‌کنند، می‌تواند صدمه زیادی به اقتصاد بزند و این رویه باید با تدابیر لازم تغییر یافته و اصلاح شود افزود: اینکه بانک‌ها به چه بخشی تسهیلات دهند یا ندهند، با چه نرخی سپرده دریافت کنند و نرخ تسهیلات‌شان تا چه حد باشد، باعث خواهد شد بانک‌ها نتوانند در بخش اقتصاد، مطلوب عمل کنند و درنهایت با مشکل مواجه خواهند شد. نظام بانکی ما باید به سمت آزادسازی حرکت کند تا بتواند عملکرد مطلوبی در اقتصاد بگذارد. به گفته صلاحی، سیاست‌هایی که اتخاذ می‌شود باید بلندمدت باشد تا اثر کوتاه‌مدت و آنی نداشته باشد. این کارشناس تصریح کرد، با توجه به شرایط کنونی اقتصاد، به نظر می‌رسد که در ۶ماه دوم نمی‌توانیم منتظر رونق چندانی در بخش اقتصاد باشیم، اما می‌توانیم بگوییم که اقتصاد ایران تا حدی باثبات خواهد بود.

همچنین ببینید

Forwarding

ممنوعیت خرید خارجی ۱۱۴ کالای مشابه تولید داخل

به گزارش صنعت نیوز، مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت: اظهار …


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/santoir/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *