آموزش وردپرس
خانه / جدیدترین اخبار / کیفیت مواد شیمیایی موجب بالا رفتن کیفیت محصولات تولیدی می‌شود”

کیفیت مواد شیمیایی موجب بالا رفتن کیفیت محصولات تولیدی می‌شود”

“آینده صنعت فقط با ساماندهی تولید و واردات مواد شیمیایی در کشور ارتقاء پیدا خواهد کرد و افزایش کیفیت مواد شیمیایی موجب بالا رفتن کیفیت محصولات تولیدی می‌شود” شهرزاد محمدی20130803150808cb-chemical-laboratory-600

مواد شیمیایی، موادی‌اند که ترکیب شیمیایی و ویژگی‌های مشخص و ثابتی دارند. مواد شیمیایی را نمی‌توان با استفاده از روش‌های جداسازی فیزیکی و بدون تجزیه عناصر و ترکیب مواد، اجزای تشکیل‌دهنده آن را شناسایی نمود. مواد شیمیایی به‌صورت ترکیبات شیمیایی، عناصر شیمیایی، یون یا آلیاژ می‌باشند. مفهوم ماده شیمیایی، اولین بار در قرن ۱۸ توسط جوزف پراست، شیمیدان فرانسوی پس از آزمایش و کار بر روی مواد شیمیایی مانند مس کربنیت استفاده شد. به طور کلی مواد شیمیایی در ۴ حالت جامد، مایع، گاز و یا پلاسما وجود دارند که ممکن است یک ماده شیمیایی تحت تأثیر تغییرات فشار و دما در هر یک از این حالات یافت شود. خلوص شیمیایی بر اساس نوع کاربرد مواد تعیین می‌شود. مواد شیمیایی به مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی دسته‌بندی می‌شوند. همچنین بیشتر موادی که از دو عنصر کربن و هیدروژن تشکیل شده باشد مواد آلی نامیده می‌شوند و اکثر موادی که فاقد دو عنصر کربن و هیدروژن باشند را غیر آلی (مواد معدنی) می‌نامند. امروزه در بازار ایران بیش از ۵۰۰۰ نوع ماده شیمیایی در بسته‌بندی‌ها و برندهای مختلف موجود است که این موضوع تنوع مواد شیمیایی و نیاز تمام صنایع به مواد شیمیایی را نشان می‌دهد. لذا به جهت کاربرد و اهمیت مواد شیمیایی در تمام صنایع و تمام مایحتاج زندگی روزمره، مصاحبه‌ای با را مدیرعامل اتحادیه تهیه‌کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی تهران انجام داده‌ایم که در ادامه شرح آنرا می‌خوانید:

حجت خلیل ارجمندی هستم مدیرعامل اتحادیه تهیه‌کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی. این اتحادیه از اوایل دهه ۸۰ با نام مواد شیمیایی در حال فعالیت است. در دهه ۶۰ کمیته امور صنفی برای فروشندگان مواد شیمیایی پروانه کسب صادر می‌کرد و در دهه ۷۰ هم زیر مجموعه اتحادیه سموم دفع آفات بودیم. از ابتدای دهه ۸۰ این اتحادیه با عنوان تهیه‌کننددگان و فروشندگان مواد شیمیایی تهران مشغول به فعالیت است و تنها اتحادیه مواد شیمیایی کشور می‌باشد و هیچ شهر دیگری این اتحادیه را ندارد. با توجه به گستردگی فعالیتی که مواد شیمیایی دارد و دغدغه‌ای که نسبت به بحث کنترل و نظارتی که از طرف سازمان‌ها و نهادهای مختلف و از جمله تهدیدات و اهمیتی که متوجه این کار است نیاز به مواد شیمایی را می‌توان احساس کرد.

امروزه با توجه به حجم واردات و فعالیت این صنف در این حوزه، ساماندهی خوبی صورت نگرفته است و در دیگر شهرها هم چون تعداد فروشندگان مواد شیمیایی زیاد نیست آنها زیر مجموعه اتحادیه‌های دیگر فعالیت می‌کنند. ارجمندی در ادامه توضیحات خود گفت: تعداد اعضای اتحادیه قبل از اجرای طرح انتقال این صنف از تهران به مجتمع کیمیا حدود ۴۰۰ عضو پروانه‌دار بود که از این تعداد ۲۷۰ عضو آن در خیابان ناصرخسرو و منطقه دوازده تهران بودند. طبق مصوبه طرح انتقال، پروانه‌های این اعضاء باطل شد و تعداد آنها به شدت کاهش پیدا کرد، تعدادی به مجتمع استیجاری در جاده خاوران که برای این کار در نظر گرفته شده بود منتقل شدند ولی بعد از چهار سال از اجرای این طرح اعضاء آنطور که ما مد نظرمان بود استقبال نکردند زیرا نگران هستند جایی که در گذشته فعالیت صنفی در آن صورت نگرفته و استیجاری است ممکن است که در آینده برای آنها ایجاد مشکل کند. در حال حاضر حدود ۲۰۰ پروانه معتبر به جز ۲۷۰ پروانه ناصرخسرو داریم و حدود ۶۰ الی ۷۰ پروانه در دست اقدام هم داریم که بخشی از آنها عرضه مواد شیمیایی در بازار کیمیا است و ما مجاز به صدورروانه برای آنها هستیم و برخی هم در سطح شهر هستند. اتحادیه دارای سه رسته عمده فروش، فروش دفتری و خرده فروش است. هر فعال صنفی می‌تواند تمام محصولات مواد شیمیایی را داشته باشد فقط باید عمده فروش یا خرده فروش باشد. درست است که ما برای عرضه‌کننده مواد شیمیایی در سطح شهر پروانه صادر نمی‌کنیم اما هستند دفاتری که غیر قانونی و بدون پروانه در حال فعالیت هستند.

وی در ادامه اظهار داشت: هیأت مدیره اتحادیه به عنوان نمایندگان اعضای صنف از سویاعضاء پروانه‌دار انتخاب می‌شوند. متأسفانه تمام کنترل، نظارت و اقدامات متوجه این اعضاء پروانه دار صنف است و آنهایی که مجوز ندارند از هرگونه اتهامی مبرا هستند. در واقع هیأت مدیره برای دفاع از حقوق اعضائ انتخاب می‌شوند و ما موظفیم در مقابل اتفاقات معمول که متوجه اعضاء است دفاع کنیم. در بخش فروشندگان مواد شیمیایی چون از ابتدا جزء اصناف خطرناک یا پرخطر قرار گرفتیم از طرف محیط زیست و شورای شهر تهران قرار شد که این اعضاء ساماندهی شوند و اتحادیه از سال ۱۳۸۵ در طرح طبقه‌بندی صنوف آلاینده و مزاحم قرار گرفت و تلاش ما در سال ۱۳۸۷ منجر به توافقی شد بین اتحادیه، پلیس و شهرداری در رابطه با فعالیت واحدهای ناصرخسرو که با توجه به خطراتی که مواد شیمیایی در سطح شهر ایجاد می‌کند از این واحدها فقط به عنوان دفتر استفاده شود در این زمان اعضاء ما هم پذیرفتند و قرار شد که اعضضاء ما دفتر فروش داشته باشند اما چون در مورد این موضوع، درست کارشناسی انجان نشده بود باز هم ما دچار مشکل شدیم.

چون مواد شیمایی در انبار، نگهداری و حمل می‌شود پس نگهداری و حمل، اهمیت بیشتری دارد تا عرضه آن. عرضه‌کنندهمی‌تواند در دفتری فعالیت کند که ارتباطی با مواد شیمیایی نداشته باشد ولی حمل را نمی‌توان با تلفن انجام داد ئ باید با کامیون و باربری استاندارد انجام شود و در بخش انبارداری هم متاسفانه هنوز قانون استانداردی وجود ندارد ولی همه این تبعات متوجه فروشنده مواد شیمیایی شده است.

ریاست اتحادیه تیهه‌کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی تهران خطار نشان کرد: از آنجا که مواد شیمیایی از واردات یا تولید تا رسیدن به دست مصرف کننده نیازمند کنترل، نظارت و حساسیت است. ما حاضر به همکاری با متولیان این امر هستیم. دغدغه اصلی اعضاء ما این است که در مقابل این همه نظارت که بر فعالیت آنها صورت می‌گیرد چه امتیازی به آنها داده خواهد شد.

 ازس الیان گذشته در منطقه ناصرخسرو که واحدهای آن از فعالیت و مشاغل دیگر دست کشیدند و عرضه‌کننده و فروشنده مواد شیمیایی شدند سرقفلی مغازه‌ها بالا رفت و ناگهان اعلام شد که باید اینها از این منطقه بروند و مغازه‌ها را پلمپ کردند. امروزه در آن محدوده هیچ فعالیتی صورت نمی‌گیرد و در واقع اعضاء تغییر شغلی هم نتوانستند بدهند، چون تغییر شغل نیاز به اجازه مالک دارد و به همین دلیل اعضاء انتظار داشتند که اگر اتحادیه نمی‌تواند برای انتقال اعضاء مکانی را برای آنها خریداری کند حداقل بتواند همین مغازه‌های منطقه ناصرخسرو را تغییر کاربری بدهد. بنابراین اتحادیه یا می‌بایست برای انتقال اعضاء شرایط خوبی مهیا می‌کرد یا برای تغییر کاربری مغازه‌های ناصرخسرو چاره‌ای می‌اندیشید که متأسفانه این امر آ«طور که می‌بایست محقق نشد و در حال حاضر پیگیر خرید آن مجتمعی که در جاده خاوران است عستیم تا دیگر از حالت استیجاری خارج شود.

نکته قابل توجه این است که تا چندی پیش، اعضاء صنف اتحادیه و عرضه‌کنندگان مواد شیمیایی در خیابان ناصرخسرو و منطقه دوازده نیاز خریداران مواد شیمیایی را مرتفع می‌کردند ولی در حال حاضر همان مشتریان از افراد فاقد پروانه یا آنهایی که با ما تداخل صنفی دارند خرید می‌کنند که البته ما با هیچ صنفی مشکل نداریم و تلاشمان هم بر این است که مجتمع را از شهرداری برای اعضاء خریداری کنیم تا اسکان آنها ثبات پیدا کند.

خلیل ارجمندی درباره وظایف اتحادیه اظهار داشت: بحث تداخل صنفی در برخی از اتحادیه‌ای دیگر هم وجود دارد و وظیفه ما هست که از تضییع حقوق اعضاء اتحادیه جلوگیری کنیم. موضوع حمل و نقل، انبارها، خرید و فروش مواد شیمیایی و اعتبار داشتن پروانه فروش مواد شیمیایی که تا همین امروز داشتن و نداشتن پروانه در هیچ مرجعی هیچ تفاوتی ایجاد نمی کرد انشالله با پیگیری‌های ما به جایی خواهد رسید که دارای ارزش باشد. در واقع وظیفه اتحادیه است که از اعضاء پروانه‌دار حمایت کند و با توجه به ساماندهی که در حال انجام است تلاش می‌کنیم که فروشندگان مواد شیمیایی در کل کشور سامان پیدا کنند و فقط اینطور نیست که فروش مواد شیمیایی در تهران سلامت جامعه را تهدید می‌کند بلکه در شهرهای دیگر هم باید تهیه و فروش مواد شیمیایی سر و سامان پیدا کند. در بخش مواد شیمیایی بخش عمده‌ای از این مواد وارداتی است. از نظر عنوان ما حدود ۵ هزار عنوان مواد شیمیایی داریم که گاهی با افزایش یک موکول تبدیل به یک اسم و یک کالای دیگر می‌شوند و بر اساس تقاضا، مواد شیمیایی جدید وارد کشور می‌شود. البته ما به عنوان یک کشور دارای نفت و فرآورده‌های نفتی بخشی از مواد شیمیایی را هم خودمان تولید می‌کنیم که این تولید پاسخگوی نیاز کشور نیست و عمده مواد شیمیایی وارد کشور می‌شوند. ایران تولید بخشی از مواد شیمیایی و صادرات آن توانایی لازم را داریم چون برخی کشورهای فاقد نفت نیازمند مواد هستند ناگزیرند این مواد را از ما خریداری کنند. هر کشوری بخواهد کیفیت محصولاتش را بالا ببرد لازم است که کیفیت خوارک و یا مواد اولیه شیمیایی برای تولید محصولاتش را بالا ببرد. ما در بخش صنعت دارای متخصصین تحصیلکرده و ماهری هستیم، اگز مواد اولیه با کیفیت به دست آنها نرسد کیفیت محصولات تولیدی آنها پایین می‌آید و قطعاً با افزایش کیفیت مواد اولیه (شیمیایی) پنجاه درصد از مشکلات کیفیت محصولات داخلی مرتفع خواهد شد. اگر نظارت باشد و کیفیت مورد توجه قرار گیرد، تولیدکننده تقاضای مواد اولیه با کیفیت بالا را خواهد داشت و به تبع آن محصولات با کیفیت تولید خواهد شد. در اینصورت دیگر احتیج به نظارت نیست،

اهمیت مواد شیمیایی آنقدر زیاد است که لازم است مقررات واردات، تولید و صادرات آن مورد توجه قرار گیرد. بخش عمده‌ای از واردات مواد شیمیایی چون به کارخانه‌های بزرگ اختصاص دارد و مصرف مواد اولیه در برخی شرکت‌ها بسیار زیاد است اگر مواد اولیه اصلی و پر مصرف کیفیت بالاتری داشته باشد به تبع آن از دیگر افزودنی‌های با کیفیت بالاتری هم در تولیداتشان استفاده می‌شود. در نهایت محصولات تولید شده نیاز به نظارت، کنترل کیفیت و استاندارد نخواهد داشت که در حال حاضر اینگونه نیست.

وی درایان سخنان خود گفت: اتحادیه می‌تواند به عنوان رابط بین واردکننده و تولیدکننده و یکی از بخش‌های مطلع به طرفین مشاوره بدهد که در حال حاضر به این موضوع توجهی نشده است. کارشناسان صنف، وزارت بازرگانی، استاندارد، صنعت‌ـ معدن ئ تجارت و دیگر کارشناسان با هم تعامل بیشتری داشته باشند. وقتی افزایش کیفیت در دستور کار واردکننده و تولیدکننده قرار بگیرد بسیاری از دغدغه‌ها و مشکلات آنها کمتر شده و کیفیت کالا هم بالاتر می‌رود. آینده صنعت فقط با ساماندهی مواد شیمیایی در کشور ارتقاء پیدا خواهد کرد.

پیشنهاد می‌کنم دولت در بخش واردات مواد اولیه و تولید نقش اتحادیه را به عنوان یک کارشناس بخش خصوصی بپذیرد، چون اگر این کارشناسی نباشد قطعاً نتیجه آن چیزی نیست که مد نظر بخش صنعت کشور است و آینده صنعت مواد شیمیایی در گرو همکاری و همدلی اعضاء صنف ما با تولید و واردات و بخش صنعت است.

همچنین ببینید

ترانزیت

رشد ۱۳۱ درصدی ترانزیت غیر نفتی در بنادر غرب هرمزگان

ه گزارش صنعت نیوز، مدیر اداره بنادر و دریانوردی لنگه از رشد۱۳۱ درصدی ترانزیت کالاهای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *