آموزش وردپرس
خانه / گزارش / گزارش نمایشگاه اگروفود

گزارش نمایشگاه اگروفود

“آیا حضور چشمگیر شرکت‌های خارجی در بازارهای ایرن نتایج و دستاوردهای مثبتی برای ما خواهد داشت”

 

گزارش نمایشگاه بین‌المللی صنایع غذایی( ایران اگرفود) تهران

بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی صنایع کشاورزی، مواد غذایی، ماشین‌آلات و صنایع وابسته( ایران اگرفود) از ۱۰ الی ۱۳ خرداد ماه ۱۳۹۵ با حضور ۷۱۰ شرکت داخلی و ۷۴۶ شرکت خارجی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد.

این نمایشگاه با هدف تبادل اطلاعات فنی، بازرگانی، آشنایی صاحبان صنایع و پژوهشگران و دست‌اندرکاران با آخرین دستاوردهای صنعتی و فنآوری روز جهان و به منظور معرفی توان تولید و صادرات کشور برگزار گردید. در راستای هرچه تخصصی‌تر شدن در سه بخش تخصصی ایران فود( انواع فرآورده‌ها و محصولات غذایی و صنایع مرتبط)، ایران فودتک( ماشین‌آلات، تجهیزات و تکنولوژی صنایع غذایی، بسته‌بندی و ماشین‌آلات و صنایع مرتبط) و ایران آگرو( ماشین‌آلات و تجهیزات کشاورزی و آبیاری صنایع کشاورزی، دامداری و مرغداری و صنایع مرتبط) با حضور شرکت‌ها و نمایندگانی از ایران و ۴۵ کشور جهان به ارائه خدمات و محصولات خود پرداختند. از آنجا که در سال‌های اخیر تعداد شرکت‌های خارجی حاضر در ایران به دلیل اعمال تحریم‌ها با کاهش و افت شدید مواجه شد به یکباره پس از برجام با افزایش سه برابری نسبت به سال قبل روبه‌رو شد. هم اکنون باید دید که این افزایش و حضور چشمگیر کشورهای خارجی در بازارهای ایران چه نتایج و دستاوردهایی را برای ایران به دنبال دارد.

از آنجا که ایجاد و احداث واحدهای صنایع غذایی در کشور مزایای متعددی از جمله اشتغال‌زایی، کاهش ضایعات محصولات کشاورزی، دسترسی به این محصولات در غیر فصل تولید، ارزش افزوده در محصول و ارزآوری را به دنبال دارد اما همچنان افزایش قیمت تمام شده تولیدات صنایع غذایی و ضعف در بسته‌بندی از جمله مشکلات این صنعت مهم در کشور محسوب می‌گردد.

در ادامه گزارشی را از نمایشگاه صنایع غذایی می‌خوانید:

                                                                                                شهرزاد محمدی

 

 

 

همه ما امیدوار به آینده‌ای بهتر هستیم

حمیدرضا نبی‌نژاد، مدیر تولید شرکت نیک قالب تبریز هستم. ما از سال ۱۳۸۴ با هدف طراحی و ساخت انواع قالب و ماشین‌آلات صنایع قوطی سازی این شرکت را تأسیس کردیم و طی این مدت با بهره‌گیری از کادر مجرب و با استفاده از آخرین استانداردهای بین‌المللی یکی از پیشگامان و تأمین‌کنندگان اصلی کارخانه‌های قوطی سازی هستیم.

نبی‌نژاد در ادامه افزود: دستگاه چسب‌زن و خشک‌کن قوطی ۱۷ کیلویی را هم ساخته‌ایم. این دستگاه برای کلیه درب‌های مربع و مستطیل طراحی شده و قابلیت چسب‌زنی و خشک‌کردن همزمان ۶۰ درب در دقیقه را دارد و در مقایسه با نمونه خارجی، کیفیت برتر از نظر خشک‌کردن، حداقل ضایعات و حداقل مصرف انرژی را دارد. همچنین ارزان‌تر از مشابه خارجی خود بوده و بدون نیاز به کرلینگ، عملیات چسب‌زنی کلیه درب‌های لب تخت لب چنگ را انجام می‌دهد. چسب‌زنی آن هم بصورت استامپی دوقلو طراحی شده و مخزن‌های مایع آب‌بندی بصورت اتوماتیک پر می‌شود.

وی درباره این نمایشگاه اظهار داشت: این اولین نمایشگاه بین‌المللی صنایع غذایی تهران است که ما در آن حضور پیدا کردیم. هدف‌مان هم از این حضور، تبلیغ و معرفی دستگاه‌ها و ماشین‌آلات تولید شده خودمان است. البته به نظر من اگر ساعت بازدید از نمایشگاه فقط عصرها بود بازدیدکننده بیشتری داشت چون اکثر مدیران در ساعات ابتدایی روز درگیر هستند و فرصت کمتری برای حضور در نمایشگاه را دارند.

نبی‌نژاد در پایان سخنان خود گفت: در حال حاضر پرداخت مالیات یکی از مشکلات بخش تولید و صنعت کشور است. اگر قرار باشد که تولیدکنندگان مالیات‌های سنگینی را پرداخت کنند و همچنین از طرف دولت هم حمایت‌های لازم صورت نگیرد مطمئناً قادر به ادامه کار نخواهند بود و دوام نخواهند آورد. در واقع همه ما تلاش می‌کنیم تا اوضاع اقتصادی بهبود یافته و امیدوار به آینده‌ای بهتر هستیم.

 

 

 

بالابودن تعرفه واردات دستگاه‌های خارجی که مشابه داخلی دارند مانع ورود دستگاه‌های بی کیفیت به کشور می‌شود

مهران سهراب‌لو مدیرعامل شرکت پیشگام سیل البرز هستم. ما از سال ۱۳۹۱ فعالیت خود را در زمینه ساخت دستگاه‌های سیل القایی و واشرهای آنها آغاز کردیم. این دستگاه‌ها دستی، اتوماتیک و نیمه اتوماتیک هستند و به دو دسته هوا خنک و آب خنک تقسیم می‌شوند.

سهراب‌لو گفت: این اولین نمایشگاه صنایع غذایی است که ما حضور پیدا کردیم. البته یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ما صادرات محصولات‌مان به خارج از کشور است. ما حتی برای صادرات محصول به کشورهای همجوار مانند عراق و افغانستان هم مشکل داریم چون با مراحل اداری سختی مواجه می‌شویم و به همین دلیل تمایل به این کار نداریم. یکی دیگر از مشکلات ما تأمین مواد اولیه و قطعات الکترونیکی است. اکثر این قطعات وارداتی هستند و چون کیفیت خوبی ندارند ما را هم با مشکلاتی مواجه می‌کنند.

وی در ادامه تأکید کرد: بالا بردن تعرفه واردات دستگاه‌های خارجی که مشابه آن در داخل وجود دارد باعث می‌شود تا این محصولات کمتر وارد کشور شود. همچنین واردات دستگاه‌های بی کیفیت چینی که مشابه آن در داخل تولید می‌شود به تولیدکننده ایرانی لطمه وارد می‌کند.

امیدوارم با واردات مواد اولیه با کیفیت به ایران محصولات با کیفیت بالاتری هم در داخل تولید شود.

 

 

 

اگر مشکل فروش حل نشود، تولید هم مشکل پیدا خواهد کرد

علیرضا باستانی، کارشناس فروش شرکت امگا درباره نمایشگاه صنایع غذایی سال ۱۳۹۵ تهران می‌گوید: یکی از نکات مهمی که در مورد نمایشگاه‌ها باید مد نظر قرار گیرد، زمان برگزاری آن است. اگر تعطیلی قبل و یا بعد از تاریخ برگزاری نمایشگاه‌ها وجود داشته باشد، آن نمایشگاه خیلی خوب برگزار نخواهد شد. البته ما با هدف فروش و بازاریابی محصولات‌مان در این نمایشگاه‌ها شرکت می‌کنیم پس لازم است که اعلام حضور کنیم.

باستانی در ادامه افزود: مهمترین مشکل ما در بخش صنعت، بخش فروش محصولات‌مان است. وقتی فروش در هر شرکتی وجود نداشته باشد، صنعت و تولید مشکل پیدا خواهد کرد.علاوه بر این، مشکل واردات، حمایت‌های مالی و تأییدها، عدم نقدینگی و بحران مالی شرکت‌ها هم وجود دارد.

پیشنهاد من برای بهبهود اوضاع نمایشگاه صنایع غذایی این است که بهتر است سازندگان ماشین‌آلات مربوط به این صنعت را در یک سالن و تولیدکنندگان ظروف را هم در یک سالن جانمایی کنند تا بازدهی نمایشگاه بهتر شود.

 

 

 

 

من آینده صنعت را در کشور مثبت ارزیابی می‌کنم

محمد بهادری هستم، مدیرعامل شرکت گشتا صنعت مشهد.

وی هدف از شرکت در نمایشگاه صنایع غذایی تهران را ارتباط با مشتریان قدیمی، شناسایی و جذب مشتریان جدید دانست و افزود: ما حدود ۱۵ سال است که در نمایشگاه صنایع غذایی حضور داریم. در واقع من نمایشگاه صنایع غذایی( اگرفود) را یکی از موفق‌ترین نمایشگاه‌ها می‌دانم. همین که از طریق این نمایشگاه ارتباط ما با مشتریان‌مان تقویت می‌شود، رضایت‌بخش است. البته انتقاد کلی، نسبت به وضعیت نمایشگاه‌ها وجود دارد اما این نمایشگاه نقاط منفی کمتری نسبت به نمایشگاه‌های مشابه دارد.

بهادری در ادامه اظهار داشت: ما در چند سال گذشته دوره خیلی عالی و بدون مشکلاتی را نداشتیم. اکثر شرکت‌هایی که در این سال‌ها کار کردند و توانستند مشکلات و رکود را پشت سر بگذارند، انشالله در سال‌های بعد هم می‌توانند در حوزه کاری خودشان اثرگذار باشند و بدین ترتیب من آینده صنعت را در کشور مثبت ارزیابی می‌کنم.

امیدوارم با تلاش همه تولیدکنندگان، صنعت‌گران و دست‌اندرکاران کشور، اوضاع صنعت بهبود یابد.

 

 

 

 

پیشرفت صنعت در هر کشوری موجب پیشرفت آن کشور خواهد شد

محمد گنجی هستم، مدیرعامل شرکت اشراق صنعت پاسارگاد. این شرکت در سال ۱۳۹۰ تأسیس شد و زمینه فعالیت آن ساخت ماشین‌آلات بسته‌بندی لیوانی خطی لبنیات است. شرکت اشراق صنعت پاسارگاد تاکنون حدود ۴۵ نوع از ماشین‌آلات بسته‌بندی را طراحی و ساخته است. کلیه قطعات دستگاه‌ها از ورق استیل است و این ورق‌ها وارداتی هستند و در نهایت، ما قطعاتی را می‌سازیم که کلیه طراحی آنها با خودمان است و روی ورق‌هایی که داریم پیاده می‌کنیم.

گنجی درباره نمایشگاه صنایع غذایی تهران اظهار داشت: این دومین نمایشگاه صنایع غذایی است که ما در آن حضور پیدا کریدم. این نمایشگاه نسبت به سال‌های گذشته بازدیدکننده بیشتری داشت. ما با هدف آشنایی با ماشین‌آلات و تکنولوژی‌های جدید در این نمایشگاه حضور یافتیم. معتقدیم که حضور در نمایشگاه‌ها و دیدار با مشتریان قدیمی باعث پایدار بودن ما و دلگرمی مشتریان‌مان خواهد شد.

مدیرعامل اشراق صنعت پاسارگاد تصریح کرد: ما تاکنون از تسهیلات بانکی نتوانستیم استفاده کنیم، علتش هم وثیقه‌هایی بود که بانک می‌خواست و ما نداشتیم. به نظر من باید به تولیدکننده بهای بیشتری داده شود چون یک فردی عادی نیست. هر تولیدکننده چند نفر پرسنل را مشغول به کار کرده و هر نفر هم یک خانواده را سرپرستی می‌کند. اگر واردات محصولات خارجی کمتر شود، فروش محصولات داخلی بهتر می‌شود. پس لازم است که مسؤولین به این امر رسیدگی کنند.

من پیشنهاد می‌کنم دولت محترم از تولیدکننده حمایت بیشتری نموده، از ورود کالاهای مشابه داخلی و واردات بی رویه کالا جلوگیری کند. در واقع، اگر یک دامدار نتواند شیر تولید کند، لبیات هم تولید نمی‌شود. به همان نسبت ما هم نمی‌توانیم دستگاه تولید کنیم و بفروشیم، یعنی یک چرخه‌ای است که مثل زنجیر به هم وابسته هستیم. اگر یکی از دانه‌های این زنجیرها نباشد قطعاً دیگران هم نمی‌توانند خوب کار کنند. پس اگر صنعت در کشوری پیشرفت کند آن کشور پیشرفت خواهد کرد.

 

 

 

لازم است که مسئولین در زمینه حمایت از صنعت، اقدامات عملی انجام دهند

افشین سراج، مدیرعامل شرکت سپند الکترونیک پارسیس درباره سابقه فعالیت این شرکت می‌گوید: ما حدود ۱۰ سال است که در زمینه تولید انواع دستگاه‌های سیل القایی و واشرهای سیل القایی جهت پلمپ کردن درب قوطی در صنایع مختلف مانند لبنی، کشاورزی، دارویی، شیمیایی و … فعالیت داریم. در واقع طراحی و ساخت این دستگاه‌ها توسط خودمان انجام می‌شود.

وی درباره نمایشگاه صنایع غذایی تهران گفت: ما از سال تأسیس شرکت یعنی حدود ۱۰ سال است که در این نمایشگاه حضور داریم. امسال استقبال از نمایشگاه خوب بود. هم بازدیدکنندگان تخصصی و هم قرارداد فروش و مشتری جدید داشتیم. با توجه به اینکه ما با هدف دیدار با مشتریان قدیمی و اعلام حضور در نمایشگاه شرکت کردیم اما مشتری جدید هم داشتیم. به نظر من اگر ساعت بازدید نمایشگاه از ۹ صبح به ۱۰ و از ۴ عصر به ۶ عصر تغییر کند، بهتر است. اینکه ساعت بازدید از نمایشگاه تا ۶ عصر باشد، باعث می‌شود که مدیران فرصت بیشتری برای بازدید از نمایشگاه پیدا کنند. معمولاً ما در ساعات پایانی نمایشگاه مراجعه کنندگان بهتری داشتیم.

سراج در ادامه افزود: ما برای ثبت نام اینترنی هم با مشکل مواجه شدیم و غرفه گرفتن در این نمایشگاه با سختی انجام شد. به نظر من بهتر است برروی تبلیغات این‌گونه نمایشگاه‌ها نظارت بیشتری انجام شود و ترتیبی اتخاذ گردد تا مجریان نمایشگاه‌ها در ازای مبالغی که از شرکت‌کنندگان اخذ می‌کنند، تبلیغات هم انجام دهند. پس اگر نظارت وجود نداشته باشد، مشکلات همچنان باقی خواهد ماند.

درباره مشکلات دیگر لازم است به موضوع بی‌اعتباری چک در کشور توجه بیشتری شود. چون چک در کشور از اعتبار لازم برخوردار نیست، ما مجبوریم که تولیدات‌مان را به صورت نقدی بفروشیم و چک نگیریم. اگر قرار باشد که ما نقدی محصولات‌مان را بفروشیم فروشمان محدود می‌شود و پایین می‌آید، به تبع این موضوع، مجبوریم از تعداد کارگران کم کنیم و این یک معظل ایجاد می‌کند، بنابراین اعتبار دادن به چک یکی از مواردی است که می‌تواند به تولیدکننده و یا صنعتگر کمک کند. دیگر اینکه مسئولین و دست‌اندرکاران ارگان‌های دولتی باید به تولیدکننده کمک کنند تا سر پا بایستد. وقتی صنعت سر پا نباشد، کارخانه‌ها مجبور به تعدیل نیرو یا تعطیلی هستند.

امیدوارم که مسئولین در زمینه حمایت از صنعت اقدامات عملی انجام دهند.

 

 

 

 

با توجه به نیاز مشتری، ماشین‌آلات را می‌سازیم

ماشین‌سازی علومی با سابقه تأسیس از سال ۱۳۷۵ سازنده ماشین‌های بسته‌بندی جعبه و پاکت در ۱۰ مدل مختلف است. عبدالمجید علومی، مدیرعامل ماشین‌سازی علومی می‌گوید: ما از معدود ماشین‌سازانی هستیم که طراحی و ساخت ماشین‌آلات را خودمان انجام می‌دهیم. معمولاً ماشین‌آلات را با توجه به نیاز مشتری، طراحی کرده و می‌سازیم، چون نوع تولید در ایران با نوع تولید در خارج از کشور متفاوت است بنابراین ماشین‌آلات را هم با توجه به نیاز مشتری می‌سازیم.

علومی در ادامه گفت: ما از سال ۱۳۷۶ در نمایشگاه صنایع غذایی شرکت کردیم. نمایشگاه‌های چاپ و بسته‌بندی، شیرین و شکلات، شوینده و آرایشی بهداشتی و سلولزی از جمله نمایشگاه‌هایی هستند که ما حضور داریم. امسال نمایشگاه صنایع غذایی برای ما خیلی رضایت بخش نبود چون ما در طبقه دوم سالن بودیم و جانمایی خوبی نشده بود و به همین دلیل بازدیدکننده کمتری داشتیم. معمولاً بازدیدکنندگان فقط از طبقه اول دیدن می‌کنند و چون خسته می‌شوند ممکن است از طبقه دوم دیدن نکنند.

مدیرعامل ماشین‌سازی علومی اظهار داشت: ما با هدف فروش محصولات و اعلام حضور در این نمایشگاه شرکت کردیم، اما تبلیغات نمایشگاه کم بود و خدمات رفاهی هم نداشت. در دوران پس از تحریم‌ها هنوز اوضاع اقتصادی کشور تغییری نکرده و من امیدوارم که دولت محترم، هرچه زودتر موفق به حل مشکلات اقتصادی و صنعتی کشور شود تا در نهایت مشکلات تولیدکنندگان کوچکی چون ما هم برطف شود.

همچنین ببینید

kartkesh1

مصاحبه با اقای مفتخری (چاپ و بسته بندی بهترین تبلیغ برای کالای شما)

بهترین طرح- چاپ و بسته بندی بهترین تبلیغ برای کالای شما است   محسن مفتخری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *