آموزش وردپرس
خانه / گزارش / گزارش نمایگاه نفت و گار پتروشیمی

گزارش نمایگاه نفت و گار پتروشیمی

گزارش بیست و یکمین نمایشگاه صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران

حضور شرکتهای خارجی در دوران پسابرجام یک فرصت است یا تهدید؟

                                                                                                                        شهرزاد محمدی

 

بیست و یکمین نمایشگاه صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با حضور ۱۹۰۰ شرکت داخلی و خارجی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد.

بیست و یکمین نمایشگاه صنعت نفت با هدف ارائه آخرین دستاوردهای فن‌آوری روز در حوزه صنعت نفت و گاز، گسترش تعامل با سایر کشورها، رقابت با شرکت‌های نفتی مشابه در سطح جهان، کمک به تقویت توان ساخت داخلی از طریق تبادل اطلاعات فنی، آشنایی صنعتگران با دستاوردهای نوین صنعت، عقد قراردادهای بازرگانی در زمینه مبادله کالا، خدمات و اطلاعات فنی، توسعه اشتغال، حضور تجار و صنعتگران بین‌المللی از سراسر جهان در نمایشگاه به منظور کمک به توسعه صادرات تولیدات داخلی برای کمک به ایجاد بازارهای جدید خارج از کشور در راستای نفت و گاز و همچنین ایجاد حس خودباوری و خوداتکایی ملی در نیروهای متخصص و مدیران و سرمایه‌گذاران داخلی به منظور انجام مطالعات و تحقیقات در زمینه‌های اکتشاف، استخراج، فرآوری، توزیع و صادرات محصولات.

این نمایشگاه فرصت مناسبی برای جذب سرمایه‌های خارجی و ارائه تصویری کامل و جامع از صنعت نفت ایران به شرکت‌های خارجی را فراهم ساخت. این شرکت‌های بزرگ و معتبر خارجی امسال با فراغ بال و آسودگی خیال در نمایشگاه صنعت نفت حضور یافتند. شرکت کنندگانی از کشورهای چین، آلمان، اسپانیا، فرانسه، کره جنوبی، ترکیه، اتریش، فنلاند، اوکراین، ایتالیا، امارات، ارمنستان، بلژیک، هنگ‌کنگ، هند، مالزی، هلند، لهستان، آمریکا، کانادا، ونزوئلا، روسیه، انگلستان، آذربایجان، نروژ، برزیل، بلغارستان، رومانی، ژاپن، نیوزلند، تایوان، اندونزی، سوئیس، موناکو، استرالیا، سنگاپور، سوئد و پرتغال.حضور داشتند.

مهمترین رویدادهای نفتی اعلام شده پس از برگزاری بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی نفت تهران به شرح زیر می‌باشد.

_ امضاء تفاهم‌نامه همکاری میان پژوهشگاه صنعت نفت ایران و ایمیدرو( سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران).

_ امضاء تفاهم‌نامه همکاری میان ایران و چین.

_ امضاء تفاهم‌نامه ساخت و بومی سازی آنتی فرم پایه سیلیکونی.

_ امضائ تفاهم‌نامه مشترک میان پژوهشگاه صنعت نفت و گروه آکر نروژ.

_ امضاء تفاهم‌نامه همکاری میان پژوهشگاه صنعت نفت و توانا( شرکت توسعه و ارتقاء ایمنی نیروگاه‌های اتمی بوشهر).

_ امضاء قرارداد مجتمع پارس جنوبی و شرکت‌های سازنده داخلی.

_ امضاء تفاهم‌نامه میان انجمن سازندگان تجهیزات نفت ایران و صنایع انرژی هلند.

_ امضاء تفاهم‌نامه همکاری میان دانشگاه‌ها و یک شرکت روسی.

_ امضاء تفاهم‌نامه همکاری ایراندارک و مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی ایران.

_ امضاء تفاهم‌نامه همکاری میان شرکت نفت مناطق مرکزی ایران و مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران.

_ امضاء تفاهم‌نامه همکاری میان پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت راهبرد انرژی البرز در حوزه ازدیاد برداشت.

_ امضاء تفاهم‌نامه همکاری میان شرکت عملیات اکتشاف نفت با بخش خصوصی.

_ امضاء تفاهم‌نامه میان سازمان حراست وزارت نفت و مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست وزارت نفت(HSE).

_ امضاء تفاهم‌نامه همکاری صنعتی میان انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران و انجمن شیرآلات صنعتی ایتالیا.

_ اعلام آمادگی لهستان برای سرمایه‌گذاری در میدان‌های نفت و گاز ایران.

_ برگزاری نشست تخصصی صدور گواهینامه کیفیت محصولات مورد نیاز صنعت نفت.

_ افزایش ظرفیت تولید نفت از میدان‌های نفتی غرب کارون.

_ اعلام آمادگی دانشگاه دلفت هلند برای همکاری با مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی.

_ رونمایی از پمپ‌های کرایرژنیک ویژه منطقه پارس جنوبی.

_ توسعه شتابان خودکفایی در صنعت نفت.

_ پیشتازی ایران در حوزه ساخت تجهیزات نفتی در منطقه.

_ ساخت ۱۰ قلم گروه کالایی، زمینه‌ساز ورود به بازار منطقه.

_ برگزاری نشست تخصصی انتقال فناوری از طریق شرکت‌های پیمانکار برای تحقق صنعت نفت دانش بنیان.

_ معرفی ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری و فناوری‌های نو در حوزه نگهداری و تعمیرات صنعت نفت.

_ ایجاد دفاتر فنی مشترک میان ایران و شرکت‌های خارجی.

_ بازدید مقامات ایرانی و خارجی از نمایشگاه نفت.

 

در ادامه گزارشی اجمالی را از بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت می‌خوانید:

                                                                                                                                                                شهرزاد محمدی

 

 

 

اینکه تولیدکنندگان ایرانی توانستند محصولات‌شان را در معرض دید عموم قرار دهند جای بسی امیدواری است.

امیر بیات، مدیر مهندسی فروش و عضو هیأت مدیره شرکت کابل‌سازی تک هستم.

شرکت کابل‌سازی تک، اولین تولیدکننده کابل در ایران است که از سال ۱۳۴۵ با همکاری و مشارکت شرکت مصروف ایکو IKO سوئد تأسیس شده است. ساخت انواع کابل‌های برق با روکشPVC  و XLPE، کابل‌های کنترل، کابل‌های با روکش ضد دود، مقاوم در برابر آتش، بدون هالوژن و ضد اسید و انواع سیم ارت بدون روکش و کابل ارث روکشدار از جمله تولیدات این شرکت می‌باشد.

بیات درباره حضورشان‌ در نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی گفت: ما حدود بیست سال است که در نمایشگاه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی حضور داریم و هدفمان هم اعلام حضور است. اینکه تولیدکنندگان ایرانی توانستند محصولات‌شان را به‌عنوان یک تولیدکننده در این نمایشگاه به معرض دید قرار دهند جای بسی امیدواری است. در حال حاضر چون رکود اقتصادی در بخش تولید و صنعت کشور فراگیر است در نتیجه ما مشتریان جدیدی در نمایشگاه نداشتیم.

مهندس بیات در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد و اظهار داشت: به نظر بنده اگر مشکل نقدینگی و رکود بخش صنعت و تولید کشور حل شود، آینده صنعت بسیار خوب خواهد بود و امیدواریم که در دوران پس از برجام و بزودی شاهد این اتفاق مهم باشیم.

 

 

 

این نمایشگاه فرصت مناسبی برای آشنایی با خدمات و تولیدات شرکت‌های مختلف داخلی و خارجی بود.

شرکت آراز ترانس تبریز در سال ۱۳۸۷ و با هدف تولید، تأمین و خدمات‌رسانی در زمینه تجهیزات قدرت و قطعات تخصصی کوره‌های القایی شروع به کار نمود.

مهندس فرهود خسروی، مدیر تولید شرکت آراز ترانس تبریز درباره اهداف تأسیس این شرکت اظهار داشت: تلفیق دانش فنی و تجربه عملی در راستای ارتقاء کیفیت محصولات و خدمات ارائه شده به کارخانجات و صنایع مختلف از جمله اهداف تأسیس این شرکت بود. ابتدا فعالیت ما در زمینه ساخت، انجام تعمیرات و نگهداری انواع مختلف ترانسفور ماتورهای توزیع، فوق توزیع، قدرت و ترانسفور ماتورهای ویژه بود، که پس از نیازسنجی و اشراف کامل بر وضعیت صنایع ذوب در سطح کشور و با بهره‌گیری از دستگاه‌ها و تجهیزات پیشرفته و همچنین استفاده از مواد اولیه با کیفیت و رعایت موازین استاندارد تولید اقدام به تولید تخصصی قطعات کوره‌های القایی نمود.

خسروی در ادامه گفت: شرکت آراز ترانس تبریز در سال‌های اخیر با گسترش دامنه فعالیت خود اقدام به تأمین مواد کامپوزیتی، عایق و نسوزهای خاص نموده است. اراده خدمات مشاوره تخصصی در زمینه فولاد، ساخت و تأمین ترانسفور ماتورها و قطعات تخصصی کوره‌های القایی و ارائه و تأمین مواد کامپوزیتی عایق و نسوز برای صنایع و کارخانجات کشور از دیگر خدمات این شرکت می‌باشد.

وی درباره نمایشگاه بیست و یکم صنعت نفت گفت: این اولین نمایشگاه صنعت نفت است که شرکت کردیم، چون ما در اکثر مواقع در کشورهای عربی و آسیایی خلیج فارس حضور داشتیم ولی از سال ۱۳۹۵ تصمیم گرفتیم وارد بازار داخلی کشور خودمان شویم. به همین دلیل برای فروش محصولات‌مان به شرکت‌های نفتی داخلی هم اقدام نمودیم. به نظر من نمایشگاه خیلی عالی بود و فرصت خوبی را برای آشنایی با خدمات شرکت‌های مختلف فراهم آورد تا همه بتوانیم با ارتباط برقرار کردن با یکدیگر کالاها و خدمات خودمان را به آنها ارائه بدهیم.

مدیر تولید شرکت آراز ترانس تبریز در ادامه سخنان خود افزود: اینکه بسیاری از صنایع در یک نمایشگاه دور هم جمع شده‌اند، فرصت خوبی برای همه ما ایجاد کرده تا با کالاها و خدمات شرکت‌های مختلف داخلی و خارجی آشنا شویم، چون مراجعه و آشنایی با تک تک این شرکت‌ها در غیر زمان نمایشگاه میسر نیست و در اینگونه نمایشگاه‌ها است که می‌توانیم با شرکت های مهم ارتباط برقرار نموده و تعاملات تجاری هم انجام دهیم. امیدوار هستیم که این تعاملات منجر به عقد قراردادهای تجاری شود و در نهایت، نمایشگاه رضایت بخش بود.

خسروی در پایان تصریح کرد: اگر سیاست‌گذاری‌های کلان دولت در بخش صنعت و تولید کشور خوب باشد، مطمئناً آینده صنعت هم خوب خواهد بود. در حال حاضر رکود اقتصادی، عدم وجود نقدینگی و وجود قوانین گمرکی در زمینه واردات کالاها یا مواد اولیه از جمله مشکلات ما به حساب میآید که امیدواریم در آینده نزدیک برطرف شوند.

 

 

 

 

امیدوارم با رفع تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران اوضاع تولید و صنعت در کشور بهبود یابد.

فریدون بهمنی، مدیر فروش شرکت آذین پیچ هستم که از سال ۱۳۷۹ فعالیت خودمان را آغاز کردیم.

این دومین نمایشگاه صنعت نفت است که ما حضور پیدا کردیم. ما در سال ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ با هدف جذب مشتری و معرفی شرکت آذین پیچ در نمایشگاه شرکت کردیم و حدوداً به ۶۰ درصد از اهداف‌مان دست یافتیم. امیدوارم که با رفع تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران اوضاع تولید و صنعت در کشور هم بهبود پیدا کند.

بهمنی درباره مشکلات بخش صنعت و تولیدات صنعتی در کشور گفت: متأسفانه حمایت از تولید در کشور کم است. مواد اولیه‌ای که در کشور تولید نمی‌شود به ناچار از خارج وارد می‌شود، پس لازم است که دولت محترم، بزودی برای واردات مواد اولیه به کشور تمهیداتی در نظر بگیرد. آنچه که به نظر می‌رسد این است که اوضاع تولید و صنعت از نیمه دوم امسال بهبود پیدا می‌کند چون تا آن زمان هم نمایندگان دهمین دوره مجلس ثبات یافته‌اند و هم برجام به نتایج بهتری خواهد رسید. حضور شرکت‌های خارجی از کشورهای مختلف جهان در این نمایشگاه، نشانگر بهبود اوضاع صنعت در کشور است. البته این حضور اگر با سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی در ایران همراه باشد خوب و سازنده است و اگر غیر از این باشد می‌تواند به صنعت و اقتصاد کشور ضربه وارد کند.

 

 

 

 

نمایشگاه از لحاظ کمیت خوب بود ولی از لحاظ کیفیت رضایت‌بخش نبود.

شرکت اورین الکتریک، تولیدکننده انواع دستگاه‌های جوش و برش  با فرآیندهای مختلف جوشکاری اعم از جوشکاری الکترود SMAW، جوشکاری نیمه اتوماتیک GMAW، جوشکاری تیگ GTAW، جوشکاری زیر پودری SAW، جوشکاری قوسی گل میخ SW و همچنین برشکاری پلاسما PAC بوده و تأمین تجهیزات جوش و برش و لوازم یدکی را عهده‌دار است.

مهندس مصطفی جعفری، مدیر فروش شرکت اورین الکتریک هدف از تأسیس این شرکت را تأمین و عرضه بهترین دستگاه‌های جوش و برش به بازار ایران دانست و اظهار داشت: این شرکت در عرضه بسیاری از تجهیزات جوش و برش در ایران پیشگام بوده و با داشتن کادر متخصص و بهره‌گیری از مشاوره و راهنمایی اهل فن و علم در زمینه تحقیق و توسعه، تولید، ارزیابی کیفی، بازاریابی و فروش، خدمات پس از فروش و آموزش، هر روز بیش از پیش به هدف اصلی خود که جلب مشتریان است نزدیک می‌شویم.

مهندس جعفری، درباره بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت گفت: حدود ۱۷ سال است که ما در این نمایشگاه شرکت داریم. این نمایشگاه از لحاظ کمیت خوب بود ولی از لحاظ کیفیت خیلی رضایت‌بخش نبود، چون امسال شرکت‌های خارجی زیادی حضور داشتند به شرکت‌های داخلی بی‌مهری‌هایی شد. در واقع ما با هدف جذب مشتری‌های جدید در این نمایشگاه حضور داشتیم.

وی در ادامه افزود: عدم نقدینگی در بازار موجب بروز مشکلاتی برای ما شده است. عدم نقدینگی باعث شده تا هم برای وصول مطالبات‌مان با مشکل مواجه شویم و هم باعث تعدیل نیرو و فشار برروی پرسنل‌مان شده است. در نهایت تهیه جنس و مواد اولیه و شرایط پرداخت سخت شده است. من امیدوارم که هر چه زودتر گردش مالی بهتر انجام شود و اوضاع اقتصادی و صنعتی کشور بهبود پیدا کند.

در حال حاضر بخش صنعت و تولید از یارانه‌هایی مثل یارانه برق و گاز و تسهیلات و وامهای بانکی لازم برخوردار نیست و پیشنهاد می‌کنم که مسؤولین برای رفع مشکلات، اقدامات عملی انجام دهند.

 

 

 

داشتن تخصص و اعتقاد مذهبی صحیح از ویژگی‌های لازم مدیریتی است.

علیرضا مودتی مدیر بازرگانی شرکت ذغال‌های صنعتی سراج نیرو در معرفی این شرکت می‌گوید: ما در راستای کمک به خودکفایی صنعت کشور و تأمین نیاز روزافزون صنایع سنگین و کارخانجات با اتکاء به کادر متخصص و کارآمد و تجهیزات پیشرفته توانسته‌ایم خدمات ارزنده‌ای را در زمینه تولید انواع محصولات گرافیتی و کربنی ارائه دهیم. شرکت ذغال‌های صنعتی سراج نیرو براساس مطالعات در این زمینه به دانش فنی مطابق پیشرفته ترین تکنولوژی روز دست یافته است و در حال حاضر در بخش‌های تولید ذغال‌های صنعتی و خودرویی، سیل‌های مکانیکی، رینگ‌های کربنی، صفحات و پره‌های گرافیتی فعالیت می‌کند. همچنین بخش کنترل کیفیت کارخانه با بهره‌گیری از مدرن‌ترین دستگاه‌ها وظیفه تست تمام محصولات را با رعایت استانداردهای بین‌المللی تعیین شده عهده‌دار می‌باشد.

مودتی در ادامه خاطرنشان کرد: ما به جهت استفاده از مرغوب‌ترین مواد اولیه خارجی، بکارگیری تکنولوژی پیشرفته متضمن تولید محصولاتی با کیفیت و با امکانات فنی منحصر به فرد خود قادر به تولید انواع گرافیت جهت سیستم‌های صنعتی هستیم.

این اولین مرتبه است که در نمایشگاه صنعت نفت شرکت داریم اما انشاءالله در سال‌های بعد هم در نمایشگاه صنعت نفت شرکت می‌کنیم چون این نمایشگاه برای ما خیلی مفید بود. وقتی شرکت‌های مصرف‌کننده با ما آشنا شوند قطعاً از تولیدات ما استقبال خواهند کرد.

مدیر بازرگانی شرکت ذغال‌های صنعتی سراج نیرو در ادامه سخنان خود تأکید کرد: به اعتقاد من سرمایه کشور ما نفت، گاز، معدن و … نیست بلکه سرمایه ما جوانان کشورمان هستند. اگر صنعت، توسعه پیدا کند، جوانان، دارای شغل خواهند شد. آن‌زمان است که می‌توان گفت مدیریت شایسته‌ای داشتیه‌ایم. به نظر من ما از نظر سرمایه‌های ملی مشکلی نداریم. مردم خوبی هم داریم فقط لازم است که مدیران با اندیشه‌های بهتری مدیریت کنند. پس بهتر است کسانی‌که اولاً تخصص دارند و دوم اینکه دارای اعتقاد مذهبی صحیح هستند وارد سیستم مدیریتی شوند چون افراد دارای این ویژگی‌ها می‌توانند ایثار کنند و فقط خودشان را نبینند و جوانان این کشور را هم فرزندان خودشان بدانند. وقتی این انگیزه بوجود بیاید، تحول ایجاد می‌شود.

 

 

 

 

دغدغه اصلی همه شرکت‌ها مسایل مالی است و توسعه و پیشرفت در مرحله دوم قرار گرفته است.

سیدرسول اسماعیلیان، مدیرعامل شرکت پشم سنگ آسیا هستم. ما تولیدکننده انواع عایق‌های صوتی و حرارتی از جنس پشم سنگ هستیم که مصارف آن در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاهی، صنایع غذایی، سیمان، فولاد و صنایع بزرگ است.

اسماعیلیان درباره نمایشگاه صنعت نفت گفت: این یازدهمین نمایشگاه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی است که ما در آن حضور داریم. امسال این نمایشگاه نسبت به سال گذشته بهتر برگزار شد. تعداد غرفه‌ها بیشتر بود. شرکت‌های داخلی و خارجی بیشتری حضور داشتند. شناسایی شرکت‌های جدید، تعامل دو طرفه و معرفی خودمان به شرکت‌های دیگر از جمله اهداف ما برای حضور در نمایشگاه بود که البته اهداف‌مان هم محقق شد.

وی در ادامه اظهار داشت: عدم وجود نقدینگی و رکود اقتصادی از جمله مشکلات ما بحساب می‌آید. ما ظرفیت تولید بالایی داریم ولی در حال حاضر با تمام ظرفیت تولید نمی‌کنیم. وجود نقدینگی و شرایط مالی در تولید با تمام ظرفیت مؤثر است، در صورتی‌که یک تولیدکننده نباید تمام وقت و فکرش را درگیر مسایل مالی کند. در حال حاضر دغدغه اصلی همه شرکت‌ها مسایل مالی است و توسعه و پیشرفت در مرحله دوم قرار گرفته است. یعنی ما اول به فکر این هستیم که وجود داشته باشیم و بعد به فکر توسعه و پیشرفت هستیم.

در دوران پسا برجام اوضاع صنعت، بهبود خواهد یافت اما سرعت این تغییرات خیلی کم است.

 

 

 

اکثر تولیدکنندگان داخلی به سمت واردات پیش می‌روند چون تولید با تکنولوژی و تحقیقات سخت است.

مهدی حسن‌زاده هستم مدیریت شرکت آرین صنعت حک. این شرکت، سازنده ماشین‌آلات حکاکی است. هر شرکت یا کارخانه‌ای که محصولی تولید می‌کند نیاز دارد که مشخصاتش را روی آن محصول تولیدی حک کند تا آن محصول هر جا که استفاده می‌شود شناخته شود. یک محصولی که هیچ مارک یا مشخصه‌ای نداشته باشد مثل یک انسانی است که شناسنامه نداشته باشد. بعضی از شرکت‌ها برای ردیابی محصولات‌شان نیاز به دادن شماره سریال دارند، پس این دستگاه‌های حکاکی را از ما خریداری می‌کنند. ما حدود ۵ یا ۶ مدل دستگاه داریم و البته سفارشات خاصی هم داریم که خارج از کار این ماشین‌آلات است.

حسن‌زاده درباره بیست و یکمین نمایشگاه صنعت نفت گفت: این دهمین نمایشگاه صنعت نفت است که ما حضور داریم. هدف‌مان هم تبلیغات و بازاریابی بود که آنطور که انتظار داشتیم اهداف‌مان محقق نشد. نمایشگاه بسیار بزرگ بود و اینکه کسی بخواهد ما را در این نمایشگاه پیدا کند خیلی آسان نبود.

وی در ادامه ابراز نگرانی کرد و افزود: حضور چینی‌ها در ایران از جهتی خوب است و از جهتی بد. آنها به راحتی در کشور ما کار می‌کنند ولی ما که تولیدکننده داخلی هستیم باید به سختی کار کنیم. اکثر تولیدکنندگان در حال حاضر  به سمت واردات پیش می‌روند  چون تولید اگر قرار است با تکنولوژی و تحقیقات همراه باشد سخت است. پس اکثر افراد به سمت واردات تمایل پیدا کردند و این نگران‌کننده است.

همچنین ببینید

kartkesh1

مصاحبه با اقای مفتخری (چاپ و بسته بندی بهترین تبلیغ برای کالای شما)

بهترین طرح- چاپ و بسته بندی بهترین تبلیغ برای کالای شما است   محسن مفتخری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *