آموزش وردپرس

تولید، ابزاری قدرتمند برای رونق بخشیدن به صنعت و اقتصاد کشور 

شهرزاد محمدیIMG_9227

شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت تهران در سال ۱۳۹۵ برگزار شد

شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت تهران از ۱۴ الی ۱۷ مهر ۱۳۹۵ با حضوربیش از ۴۰۴ شرکت داخلی و ۵۷۴ شرکت خارجی از ۲۷ کشور جهان برگزار شد. این نمایشگاه که بزرگ‌ترین نمایشگاه بین‌المللی صنعت در خاورمیانه است باعث شده تا بسیاری از صنعتگران کشورهای مختلف از جمله سوئد، آلمان، چک، بلِیک، اتریش، تایلند، مجارستان، ایتالیا، کره جنوبی‌، رومانی، امارات، بلغارستان، اوکراین، سونان، هلند، لهستان، اسپانیا، فرانسه، آفریقای جنوبی، هند، چین، ِاپن، تایوان، انکلیس، سوئیس، فنلاند و ترکیه در آن حضور داشته  باشند. آشنایی با جدیدترین تولیدات و پیشرفت‌های این حوزه، تبادل اطلاعات، دانش فنی و فناوری روز بین مشارکت‌کنندگان، آشنایی شرکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان با آخرین دست‌آوردهای عرضه شده در بخش‌های مختلف صنعت، ایجاد ارتباط مستقیم بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان، ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری، ایجاد فرصت‌های اشتغال‌زایی و بازاریابی و توسعه صادرات از جمله مهمترین اهداف برگزاری این نمایشگاه به حساب می‌آمد.

گفتی است در طول برگزاری شانزدهمین نمایشگاه صنعت، هیأت‌های تجاری، صنعتی، اقتصادی و سرمایه‌گذاری خارجی از کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی در محل دایمی نمایشگاه حضور یافته و ضمن بازدید از نمایشگاه با شرکت‌های ایرانی وارد مذاکرات صنعتی و اقتصادی شدند.

بدین منظور گزارشی از شانزدهمین نمایشگاه صنعت تهران تهیه شده که در ادامه شرح آنرا می‌خوانید:

“صنعت در کشور ما در حال رشد و تحول است”

محمدعلی هاشمی مدیرعامل شرکت سهند خودرو هستم. این شرکت ارائه کننده خدمات عملیات حرارتی تحت خلاء، سوپر آلیاژها، نیتراسیون گازی و سخت کاری القایی میباشد این شرکت تنها دارنده کوره عملیات حرارتی خلاء دو محفظهای در بخش خصوصی است. صنایعی که نیاز به عملیات حرارتی دارند مانند صنایع هواپیماسازی صنایع نظامی، صنایعی که کار قالبسازی انجام میدهند و ما کار عملیات حرارتی قالبها یا قطعات آنها را انجام میدهیم مشتریان ما هستند. تکنولوژی این کار خارجی است و ما فقط استفاده از آن تکنولوژی میکنیم.

هاشمی درباره نمایشگاه صنعت تهران گفت این سومین نمایشگاه صنعت است که ما در ان حضور داشتیم خیلی هم راضی بودیم. بازدیدکننده تخصصی امسال نسبت به نمایشگاههای گذشته خیلی بهتر بود و حدود پنجاه درصد از اهداف ما محقق شد. با توجه به اینکه صنعت در کشور ما در حال رشد و تحول است مخصوصاً صنعت خودروسازی که اگر حرکتی در آن ایجاد شود قطعاً در کار ما هم حرکتی به وجود میآید آینده خوب و در حال رشدی خواهیم داشت.

وی در ادامه افزود: زمان برگزاری نمایشگاه خوببود اما به نظر من جانماییها خیلی راضی کننده نبود. اگر در صتف عملیات حرارتی، فروشندگان دستگاهها و ماشینآلات در یک سالن به طور مجزا جانمایی میشدند خیلی بهتر بود چون برای بازدیدکنندگان، پیدا کردن شرکتها خیلی سخت است و این موجب میشود که کسانی که نیاز به خدمات ما دارند ما را نمیتوانند پیدا کنند.وی درباره حضور شرکتهای چینی و خارجی در ایران گفت:  با توجه به اینکه تحریمها برداشته شده با حضور این شرکتها، تجهیزاتی که قبلاً نمیتوانستیم وارد کنیم در حال حاضر راحت تر وارد میشود حضور چینیها چون در حال پیشرفت هستند باعث میشود که کیفیت تجهیزات و ماشینآلات مورد استفاده ما بالاتر برود. به نظر من سالهای آینده بهتر از اممسال خواهد بود.به هر حال همه این موضوعات به سیاستهایاقتصادی دولت ربط دارد اما پیشبینی ما این است که اوضاع بهتر شود.

“ماشین‌آلات تولید ما صادر هم می‌شوند”

ابراهیم بهادری مدیر کنترل کیفیت شرکت فولاد مهر سهند درباره این شرکت گفت: شرکتفولاد مهر سهند تبریز تولیدکننده سیم مفتول و انواع پروفیل‌های فرم‌دار صنعتی و ساختمانی است. این پروفیل‌ها در صنایع خودروسازی و حمل و نقل عمومیٰ لوازم پزشکیٰ لوازم خانگیٰ تابلوهای راهنمایی و رانندگیٰ لوازم ورزشیٰٰ ساختمان‌سازی و… کاربرد دارند. ما یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان این نوع محصولات در شمال‌غرب کشور هستیم که محصولات‌مان به بیش از ۱۲۰ نقطه از کشور ارسال می‌شود.

وی در ادامه اظهار داشت: امسال محصولات ما به شش کشور از جمله ترکمنستان، عراق، افغانستان و… صادرشده چون واردات اینگونه محصولات به کسور مقرون به صرفه نیست و توجیهی ندارد ژس ما ماشینآلات ساخت خودمان راهم برای مشتریان داخلی میسازیم و هم صادر میکنیم.

امسال نمایشگاه صنعت تهران خوب برگزار شد. شرکتکنندگان خارجی زیادی حضور داشتندو استقبال خوبی هم شد، بازدیدکننده زیاد بود و نمایشگاه رضایت بخش بود چون ما هم مشتری داشتیم و هم قرارداد بستیم. البته ما یک شرکت زیر مجموعه هم داریم که انواع روغنهای صنعتی هیدرولیک وانواع روغنهای آب صابون تولید میکند. در این زمینه هم بازدیدکنندگان خوبی داشتیم که مشتری هم شدند.

به نظر من زمان برگزاری نمایشگاه خوب بود اگر هر ساله همین زمان برگزار شود خوب است.

“واردات محصولات چینی بی کیفیت به صنعت لطمه وارد می‌کند”

نادر نظری کیا هستم از شرکت آسیا لیزر، نماینده دو شرکت یکی از آلمان و یکی از ترکیه هستیم. ماشینآلاتی که از ترکیه واردمیکنیم مدت پنج سال است که در ایران نصب و راهاندازی میشوند.

نمایشگاه صنعت تهران نمایشگاه خوبی بود بازدیدکننده تخصصی داشتیم. ما دو سال بود که در این نمایشگاه حضور نداشتیم اما سالهای قبل از آن نمایشگاه صنعت خیلی خوب و رضایتبخش بود. ساعت بادید نمایشگاه از ۱۰ تا ۱۸ خوب بود چون زمان حضور بیشتر شده بود بازدیدکننده راحت تر میتوانست حضور پیدا کند. البته نیمه دوم سال برای برگزاری این نمایشگاه زمان خوبی است.

نظری کیا در ادامه گفت: در گذشته ما نماینده یکی از محصولات چینی در ایران بودیم اما چون کیفیت محصولات این شرکت خوب نبود ما دیگر با آنها همکاری نکردیم. متأسفانه برخی شرکتهای ایرانی، محصولات بیکیفیت را وارد میکنند و بیشتر به سود خودشان فکر میکنند ولی به تولید و کیفیت محصولات خیلی توجه نمیکنند. به عقیده من این شرکتهای چینی در ایران خوب نیست.

استقبال صنعتگران و بازدیدکنندگان تخصصی از این نمایشگاه کم بود”

اشکان ارجمند هستم از شرکت هوا تک صنعت آرنا، تولیدکننده سیستمهای هوای فشرده و کمپرسورهای هوا.  بیشتر کمپرسورهایی که در ایران تولید میشودند قطعاتشن وارداتی است و ما تولیدکنندگان در حال حاضر، مونتاژکار هستیم تا تولیدکننده، چون بعضی از قطعات از تکنولوژی ویژهایبرخوردار هستند که ما هنوز به آن کیفیت دست نیافتیم که قطعات مورد نیاز را تولید کنیم البته پتانسیلهای بسیار خوبی در ایران وجود دارد اما به علت برخی مشکلاتی که در کشور ما وجود داردد امکان پرورش و شکوفایی استعدادها برای ما به وجود نیامده تا این استعدادها به بهرهبرداری برسد.

ارجمند درباره نمایشگاه صنعت تهران گفت: امسال متأسفانه نمایشگاه صنعت تهران علیرغم انتظاری که داشتیم و با توجه به مسئله برجام و برداشته شدن تحریمها نتیجه نداشت. ما انتظار داشتیم که صنعت کشور، چشم انداز روبه رشدی را داشته باشد و استقبال صنعتگران و بازدیدکنندگان تخصصی از این نمایشگاه زیاد باشد اما متأسفانه استقبال خوبی را ندیدیم. در واقع حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد از اهداف ما محقق شد.

وی در ادامه افزود: این سومین دوره نمایشگاه صنعت است که ما شرکت کردیم. دو دوره گذشته فوق العاده بود.ساعت و تاریخ برگزاری نمایشگاه امسال هم خوب بود اما در مورد جانمایی خیلی رضایت بخش نبود. خدمات نمایشگاهی و تجهیزات خوب بود و از مسئولین برگزاری تشکر میکنیم.

“حمایت از صنعت و صنعتگر باید در عمل باشد”

علی فرجی مدیرعامل شرکت تلاش برای صنعت روز در معرفی این شرکت گفت: تولیدات ما انواع خطوط مونتاژ، نوار نقاله و انتقال محصول به انبار و از انبار به ماشین برای بارگیری است.

نمایشگاه صنعت تهرانبرای ما بازدهی خوبی نداشت و رضایت بخش نبود. به هیچ کدام از اهداف مان نرسیدیم. زمان برگزاری نمایشگاه نسبت به سالهای گذشته بهتر بود چون از سال ۱۰ الی ۱۸ برگزار شد.

فرجی در ادامه سخنان خود گفت: اگر جلوی واردات بی رویه و قاچاق کالا گرفته شود اوضاع صنعت بهتر میشود. ما در ایران تولیدکنندگان خوبی داریم و لزومی ندارد که شرکتهای خارجی بالاخص چینیها در ایران حضور داشته باشند. اگر هزینهها و مبالغی را که برای شرکت های خارجی هزینه میشود برای تولیدکنندگان داخلی مصرف شود به رونق اقتصادی و تولیدی منجر میشود اما بهتر است که حمایت از صنعت و صنعتگر در عمل باشد نه فقط در حرف.

“کنترل واردات و حمایت از صنعتگران دو فاکتور مهم بهبود اوضاع صنعتی هستند”

مهدی صدیق مدیر اجرایی گروه صنعتی ابتکار نوین در معرفی این شرکت گفت: گروه صنعتی ابتکار نوین بالغ بر ۲۰ سال است در زمینه تولید چرخ‌های صنعتی گردان، ثابت، فلزی، پلاستیکی و اوازم جانبی فعالیت می‌کند. اکثر صنایع و شرکت‌های ما استفاده می‌کنند و مشتری ما هستند. محصولات ما در بعضی از موارد قابلیت رقابت با نمونه‌های خارجی را دارند اما در برخی محصولات، کیفیت محصولات دیگر کشورها مانند چین بهتز ازایرانی است.

صدیق درباره نمایشگاه صنعت تهران اظهار داشت:  این پنجمین نمایشگاه صنعت بود که ما در آن حضور داشتیم. به نظر من نسبت به چند سال گذشته برای ما پربار بود و به چیزی بالغ بر پنجاه درصد از اهداف‌مان رسیدیم. امسال بازدیدکننده تخصصی برای ما نسبت به سال‌های گذشته بهتر بود.

وی در ادامه گفت: به نظر من برای بهبود اوضاع صنعتی می‌بایست دو فاکتور مهم توجه شود، یکی کنترل واردات و حمایت مستقیم از صنعتگران داخلی. در حال حاضر نمی‌شود واردات به صورت کلی قطع شود.در دوران پس از برجام و برداشته شدن تحریم‌ها اوضاع بهتر شده اما ما امیدواریم که هر چه زودتر اوضاع به وضعیت مطلوب نزدیک شود.

همچنین ببینید

ترانزیت

رشد ۱۳۱ درصدی ترانزیت غیر نفتی در بنادر غرب هرمزگان

ه گزارش صنعت نیوز، مدیر اداره بنادر و دریانوردی لنگه از رشد۱۳۱ درصدی ترانزیت کالاهای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *